Seo ve Sosyal Medya İlişkisi

tarihinde yayınlandıSEO Paylaşımları içinde yayınlandı

Seo ve Sosyal Medya İlişkisi

Kurduğunuz ve yönetmeye başladığınız seo uyumlu web siteniz tek başına yol almak için bir noktadan sonra yetersiz kalabilir. İnternet sitenizi dışarıdan güçlerle destekleyerek seo ve sosyal medya stratejilerini izleyerek çağımızın gereklerinden uzak kalmak istemiyorsanız işte size sorular üzerinden strateji tüyoları:

  • Web sitesinde sayfa yapısı nasıl oluşturulmalı?

Ziyaretçilerinizin sosyal platformlarınızdaki hesaplarınıza kolayca erişebilmelerine sitenizden izin vermeli ve onlara yol açmalısınız. Ayrıca, firmanıza ya da markanıza ait logonuz da algı yaratmak açısından oldukça önemli. Sosyal platformlardan hesaplarınıza erişenler profilde bu logoyu görmeliler. Bu durum, sosyal platformlarda online itibar için yüksek değere sahiptir. Kapak fotoğrafı, tasarım, sloga, kullanılan görsellerin kalitesi, girişte ziyaretçilerinizi karşılayan bir açıklama, … tüm bunlar birleştiğinde geriye kalan iletişim bilgilerinizi eklemektir.

  • Web sitesi için kaliteli içerik nasıl hazırlanır?

Seo ve sosyal medya ilişkisi bu noktada da karşımıza gelecektir. İçeriklere eklenecek görseller mevcutta ise, bunların içerikle bağlantılı olmasına ve gerekli mesajı verir nitelik taşımasına dikkat edilmelidir. Bu web siteniz için geçerliyken aslında tüm sosyal platformlardaki paylaşımlarınız için de geçerli. Örneğin; duyurmak istediğiniz bir kampanyanız var. Görseliniz kampanyanızı yansıtır şekilde, kaliteli ve anlaşılır olmalıdır. Instagram’ da bu görseli paylaştığınızda eğer görsel üzerinde yazılı olarak kampanyanızdan bahsetmiyorsanız ilgili bir yorumla bu işi halledebilirsiniz. Bu noktada önemli olan takipçilerinizin bahsi geçen yorumda kampanyayla ilişkili bir kısa açıklama okuyor olmaları noktasıdır.

  • Sosyal hesaplarda takipçi artırmak için izlenecek stratejiler nelerdir?

Öncelikle, paylaştığınız gönderiler kadar bu gönderileri ne zaman paylaştığınız da önemlidir ve hatta paylaşım sayınız da. Neden mi? Takipçilerin sizin gönderilerinizden sıkılmaması ilk hedef olmakla birlikte gönderinin ilgi çekmesi yönünde de bir efor harcanmalı. Çok küçük bir hata, takibi bırakmalarına neden olurken izleyeceğiniz doğru stratejinin etkinliği marka değerinizi o derece yukarı taşıyacaktır. Her gün gönderi yayınlayarak markanızı hatırlatmaya özen göstermelisiniz. Ancak günde on gönderi paylaşmak gibi bir gaflete düşmemenizi tavsiye ederiz. Zira, ziyaretçileriniz tüm akışta markanızı görmekten hoşlanmayacaktır. Hedef kitle doğru yerde olduğundan emin olmalı. Büyük resme hitap ediyor olmalısınız. Canlı yayınlar, tanıtım videoları, yaratıcı içerikler, … profilinizi besleyecek ögelerdir. Bunlardan vazgeçmeyin. Bir potansiyel yakalayıp takipçilerinizle bağlantı kurmayı başardığınızda artık onların görüş ve önerilerini, şikayetlerini de dikkate alıyor olmakla birlikte markanızla ilgili yaşadıkları sorunlara da en hızlı şekilde çözüm üretiyor olmalısınız. Yorumların önemi hakkında diğer yazılarımızda bahsetmiştik. Yönetilmesi hem zor hem kolay olan bu güçlü silah itibarınızı bir anda yerle bir edebilir. Yorumların yönetilebilirliği için ayrı stratejilere başvurmalısınız. Şunu da belirtmeliyiz ki Facebook, Twitter, Google+, Linkedin, Youtube ve Instagram ayrı ayrı stratejiler içerir. Ancak ortak olarak görsel kalitesini, verilen mesajı, hesap yönetilebilirliğini, ziyaretçilerinizle etkileşiminizi ve yaratıcılığınızı içerirler. Her platformu kendi kültürüne uygun olarak yönetmelisiniz.

Tüm bunlar bilinirliğinize olumlu yansıyacağından seo katkısı sağlamak için de iyi yöntemlerdir. Seo ve sosyal platformlar marka varlığınıza değer katmak için oldukça önemli unsurlar. Gelişmeleri takip ederek teknolojinizi ve stratejilerinizi güncellemekte ziyaretçilerinizi kaçırmamak için yapmanız gerekenler arasında.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir